Aktualności z Chin, informacje z Chin

wiadomości, newsy, informacje gospodarcze i ciekawostki

Prezentujemy poniżej aktualne informacje z Chin. Codziennie śledzimy newsy dotyczące Chin i staramy się wybrać te najciekawsze i najbardziej istotne. Wiadomości z Chin, które mają wpływ na międzynarodowy handel, światową politykę, gospodarkę. Staramy się także prezentować nowości technologiczne z Chin, informacje militarne i ciekawostki o Kraju Środka.

RSS - aktualności z Chin

 

<<<najstarsze<poprzednienastępne>pierwsze>>>

Chińscy astronauci - najdłuższa misja w kosmosie

17.10.2016

Kategoria: technologia

Jing Haipeng i Chen Dong, dwóch chińskich astronautów wyruszyło na podbój kosmosu. Rakieta Shenzhou-11 wystartowała w poniedziałek rano z Jiuquan w północnych Chinach. Doświadczony Jing ma 49 lat i dwukrotnie był w kosmosie. Tym razem będzie to najdłuższa 30-dniowa misja. Astronauci zamieszkają w stacji kosmicznej Tiangong 2 i będą przeprowadzali różne testy i badania m.in. monitoring ciała astronautów i możliwości uprawy roślin. Kolejna misja w kosmosie jest narodową dumą w Kraju Środka, a wszyscy astronauci wracają na Ziemię jako prawdziwi bohaterowie. Specjaliści twierdzą, że Chińczycy powoli przygotowują się do załogowej misji na Księżyc lub Marsa. Chiny to obecnie jedyny kraj, który stawia na rozwój programu kosmicznego i inwestuje w to ogromne pieniądze, rocznie około 2,2 miliarda dolarów amerykańskich.

Źródło: BBC News

 

Air China wylądował w Polsce

22.09.2016

Kategoria: inne

Około 200 pasażerów wylądowało dzisiaj w Warszawie pierwszym samolotem linii Air China. Regularne loty będę odbywały się pomiędzy stolicami obu krajów. Air China organizuje przeloty w poniedziałki, środy, piątki i soboty. W oficjalnym powitaniu maszyny uczestniczył ambasador Chińskiej Republiki Ludowej i wiceprezes Air China. Na pewno nowe połączenie wpłynie na dalszy rozwój współpracy między naszymi krajami. Brakuje jednak nadal połączeń, które w naszej ocenie znacząco ułatwiłyby współpracę biznesową pomiędzy Polską a Krajem Środka. Chodzi przede wszystkim o takie lotniska jak Szanghaj, Hong Kong, Shenzhen lub Kanton.

Źródło: Fox News, Pasazer.com

 

Szczyt G20 w chińskim Hangzhou

05.09.2016

Kategoria: polityka

Wczoraj rozpoczął się Szczyt G20 w chińskim mieście Hangzhou. Prezydent Xi Jinping jako gospodarz spotkania zwrócił uwagę, aby spotkanie było owocne i nie skończyło się tylko na deklaracjach bez pokrycia. Zaznaczył, że gospodarka całego świata znalazła się w krytycznym punkcie ze względu na słabszą wymianę handlową i niestabilne rynki. Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że państwa muszą wspólnie pracować nad rozwojem gospodarczym. Podczas spotkań będzie omówiona m.in. kwestia Brexitu, barier handlowych i kryzys w branży stalowej. Szczyt G20 organizowany jest w Chinach po raz pierwszy. Jest to także ostatnia podróż zagraniczna prezydenta Obamy, który obecnie przebywa w Chinach, a następnie uda się do Laosu.

Źródło: BBC News

 

Prezydent Xi wizytuje Polskę

20.06.2016

Kategoria: polityka

Prezydent Xi Jinping przyleciał wczoraj do Polski. Od razu po przylocie spotkał się z prezydentem Dudą w Pałacu Belwederskim. Prezydent Chin wskazał na istotną lokalizację naszego kraju, gdzie krzyżują się Szlak Bursztynowy i Jedwabny. Kraj Środka zaczyna traktować nas jak logistycznego i strategicznego partnera, ponieważ jesteśmy w centrum Europy. Obu krajom zależy teraz na rozwoju infrastruktury: chińskie banki, transport kolejowy, terminale przeładunkowe, drogi itd. Polska i Chiny podpiszą umowy o współpracy dotyczące finansów, lotnictwa cywilnego, technologii i edukacji. Tematem rozmów mają być także możliwości otwarcia rynku chińskiego na polskie produkty. W naszej ocenie Polska zmarnowała już wiele szans współpracy z Krajem Środka, a obecne działania są zdecydowanie spóźnione.

Źródło: Xinhua

 

Chińskie egzaminy maturalne

07.06.2016

Kategoria: społeczeństwo

Rozpoczęły się chińskie matury, zwane 'gaokao'. Jest to nie tylko najważniejszy egzamin w chińskim systemie szkolnictwa, ale przede wszystkim wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Szkoły średnie są oblegane przez dziesiątki tysięcy uczniów i czasami nawet większą liczbę rodziców. Niektórzy uczniowie przed egzaminem nie są w stanie normalnie funkcjonować, dolega im niestrawność, brak apetytu i bezsenność. Matura praktycznie decyduje o całej przyszłości Chińczyków. Od tego, ile zdobędą punktów zależy do jakiego uniwersytetu dostaną się w niedalekiej przyszłości. Chińscy uczniowie są pod ogromną presją nauczycieli, rodziców i całego społeczeństwa. W tym roku ciekawostką są różne metody ściągania z zastosowaniem najnowszej technologii: elektroniczne okulary, długopisy z wyświetlaczami treści, banki pamięci, smartfony, krótkofalówki itp. Oczywiście władze szkolne dysponują wykrywaczami metalu i kamerami przemysłowymi, próbują zwalczać wszelkie próby oszustwa w tym najważniejszym egzaminie.

Źródło: Xinhua / własne obserwacje

 

Bezpieczny import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl