PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Ilości minimalne w Chinach, towar z Chin

Kategoria: import z Chin dla początkujących

 

Dla wielu przedsiębiorców w Polsce ilości minimalne towarów z Chin są dużą przeszkodą w imporcie. Każdy chce rozpocząć import z możliwie minimalnym ryzykiem, zamawiając mniejsze ilości, testując rynek, sprawdzając realne zyski, zliczając wszystkie koszty importu i transportu. Problem polega na tym, że aby uzyskać dobrą cenę w Chinach najlepiej zamówić większe ilości. Można składać zamówienia rzadziej, ale właśnie w większych ilościach.

Czym w ogóle są minimalne ilości? W Chinach stosuje się skrót MOQ (Minimum Order Quantity), oznacza to, że producent czy firma handlowa mają określoną granicę minimalną dotyczącą danego produktu. Chodzi oczywiście o opłacalność produkcji w Kraju Środka. Przykładowo, jeśli polski odbiorca chce zamówić 200 torebek damskich, po 20 sztuk z fasonu/koloru, a fabryka ma w tym samym czasie zamówienie z Rosji na 2000 torebek po 200 sztuk z fasonu. Która produkcja będzie dla Chińczyków bardziej opłacalna? Oczywiście zamówienie dla Rosjan będzie priorytetem. Po pierwsze zamawiając więcej materiału, akcesoriów typu zamki, wszywki, metki, zawieszki, elementy metalowe u innych producentów uzyskują lepsze ceny. Poza tym mają ciągłość produkcji, przez kilka tygodni szwalnia będzie szyła te same wzory, co nie wymaga zmian, dostaw nowych akcesoriów, przestawiania maszyn itp. Dotyczy to także innych wyrobów, na przykład form wtryskowych. Wiadomo, że jeśli jest zlecenie na 50000 takich samych obudów plastikowych do kalkulatorów to maszyna będzie nieprzerwanie pracowała przez jakiś czas, nie trzeba niczego wstrzymywać, nie trzeba niczego przestawiać, nie ma żadnych przestojów.

Inna kwestia to także zyski, wiadomo, że przy większych ilościach chińscy producenci mają po prostu większe zyski. Jednocześnie eliminują mniejszych klientów, którzy składają małe zamówienia, ale oczekują takiego samego zainteresowania i takiego samego zaangażowania, a często takich samych cen jak więksi odbiorcy.

Bardzo często mniejsze zamówienia po prostu czekają dłużej w Chinach. Jeśli producent zaakceptuje mniejsze zamówienie będzie je przekładał, odkładał, czekał na inne zamówienia podobnych lub tych samych modeli, żeby zamówić większe ilości komponentów do produkcji. W rezultacie produkcja, która trwała normalnie 20 dni, zajmuje 60 dni. Trzeba na to uważać.

Polska nie jest największym rynkiem i często dla chińskich dostawców większe zamówienia z USA, Rosji, Niemiec czy Brazylii może być po prostu priorytetem.

Obecnie z łatwością znajdziemy firmy w Chinach, które oferują produkty po kilka sztuk. Problem w tym, że opłacalność całego importu po przeliczeniu transportu, cła, formalności jest niewielka. Po drugie istnieje ryzyko oszustwa. W Chinach policja nie przejmuje się nawet oszustwami na kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a już w ogóle nie interesują ich problemy importerów, którzy zostali oszukani na kilkaset dolarów. Tacy oszuści oferują na przykład telefony, otrzymują przelew na kilkaset dolarów i znikają, mogą tak oszukać tysiące klientów z całego świata i łatwo, bezkarnie dorobić się majątku. Trzeba jeszcze rozróżniać rodzaj towaru z Chin, bo inaczej wygląda import jednej maszyny do produkcji papierowych chusteczek, a inaczej import jednego odtwarzacza mp3.

Importerzy często nalegają na współpracę z producentami w Chinach, ale zamawiane ilości są zbyt małe... lepszym rozwiązaniem jest dla nich zamówienie mniejszych ilości w firmach handlowych. Takie firmy mają często dobry układ z fabrykami i rozliczają się między sobą w lokalnej walucie, łatwiej im też połączyć zamówienia od kilku klientów i zlecić jedną, większą produkcję. Niektórzy agenci mają też sprawdzone mniejsze fabryki, które nie organizują eksportu we własnym zakresie, ale akceptują mniejsze ilości i zamówienia od chińskich odbiorców, czasami nie mają nawet świadomości, że towar będzie ostatecznie przepakowany i wysłany na eksport.

Jakie są te ilości minimalne w Chinach? Przykładowo możemy określić ilości, jakie podają nam niektóre fabryki w Chinach. Należy pamiętać, że niektórzy producenci mogą się zgodzić nawet na 10-krotnie mniejsze ilości lub mają jakieś najpopularniejsze modele na magazynie. Sporadycznie zdarza się, że ktoś nie odbiera towaru i oferują go taniej innym klientom.

 • odtwarzacze mp3, mp4, drobna elektronika w Chinach - zwykle MOQ w fabryce to 500-1000 sztuk,
 • telefony komórkowe w Chinach - MOQ 100 sztuk,
 • tablety - MOQ 100-500 sztuk (wiele firm handlowych sprzedaje już nawet 1-2 sztuki)
 • tkanina satynowa, czysta satyna w określonym kolorze - MOQ 1000 metrów bieżących
 • kamienie półszlachetne - MOQ 50-100 wisiorków (sznurków), firmy handlowe zwykle od 30 sznurków,
 • chemia, granulaty, półprodukty do produkcji - najczęściej w Chinach MOQ to 1 kontener 20"
 • granit, marmur i inne kamienie, nagrobki z Chin - najczęściej maksymalny załadunek 1 kontenera, czyli 20-24 tony towaru
 • odzież z Chin, na przykład kurtki, płaszcze, bluzy - MOQ w Chinach to 100-200 sztuk z jednego wzoru,
 • bielizna erotyczna, kostiumy - MOQ w chińskich fabrykach to zwykle 50-200 sztuk ze wzoru/koloru (firmy handlowe sprzedają już od 1-5 sztuk)
 • maszyny, urządzenia i pojazdy specjalne z Chin - minimalne ilości to zwykle 1 sztuka, chociaż nie zawsze kalkuluje się dobrze w transporcie, najlepiej ilości dobrać zgodnie z pojemnością kontenera
 • rowery, sprzęt sportowy - zwykkle MOQ w Chinach to 100-200 sztuk z modelu,
 • okulary przeciwsłoneczne w Chinach - MOQ to zwykle 300-600 sztuk z modelu

Są to oczywiście orientacyjne ilości producentów (nie firm handlowych), wszystko zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych i od podejścia chińskiego dostawcy. Życzymy dobrych cen przy rozsądnych ilościach towaru zamawianego z Chin!

 

import z Chin

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl