PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Import z Chin - brak dokumentów za towar, oszustwo czy niedźwiedzia przysługa?!

Kategoria: import z Chin - zasady i przepisy

 

Kontaktowały się ostatnio z nami osoby, które zorganizowały import we własnym zakresie i teraz tego bardzo żałują.

Chińczycy mają sposób na "tańszy" transport. Łączą ładunki w kontenerze na transport kolejowy lub morski we własnym zakresie. Problem polega na tym, że nie wystawiają żadnych dokumentów na polskiego klienta, a jedynie zbiorcze faktury na jakąś zaprzyjaźnioną spółkę w Polsce lub w Niemczech. Towar dociera na miejsce i jest realizowana odprawa celna na spółkę XYZ, o czym polski klient, ostateczny, odbiorca towaru nawet nic nie wie. Możemy się tylko domyślać, że wartość towaru jest zaniżana, aby płacić mniejsze cło i podatki. Możliwe też, że opis towarów nie do końca pokrywa się z realną zawartością kontenera. Mogą na przykład ukrywać fakt obecności baterii/akumulatorów, bo wiadomo, że to ryzyko dla armatorów i wielu nie akceptuje takich towarów. Może pojawiają się tam także towary bez odpowiednich deklaracji CE.

Po odprawie celnej spółka XYZ przekazuje towar spółce ABC, a spółka ABC zleca dostawę firmie kurierskiej do ostatecznego klienta w Polsce.

W Polsce klient jest zdziwiony, że otrzymał towar, ale nie ma żadnych dokumentów. Ok, jest faktura z Chin, ale Kraj Środka nie jest w Unii Europejskiej, tym samym nie można kupić towaru z fakturą VAT, bez żadnych odpraw celnych. Warunki dostawy zbytnio w niczym tutaj nie pomogą, bo tak czy inaczej powinny być dokumenty z odprawy celnej, SAD, naliczone należności celne i VAT.

Rozwiązaniem byłaby faktura VAT od spółki XYZ lub spółki ABC (z Niemiec lub z Polski). Tylko, jeśli nabyliśmy towar od tych spółek, dlaczego wysłaliśmy pieniądze za ten towar do Chin?!

Dostawca z Chin oczywiście nie widzi problemu - "Przecież dostałeś towar, o co chodzi?". Jest to niedźwiedzia przysługa! Zamówiliście przez Alibabę i możecie się odwołać - no tak, ale przedstawiciel Alibaby powie to samo "W czym problem, przecież towar dotarł, jest w Polsce!". Do kogo się odwołać?

Najlepiej w ogóle nie doprowadzać do takiej sytuacji. Współpracujemy od 16 lat z agentem w Chinach, który zapewnia nam bezpieczny i legalny transport, z wszystkimi dokumentami. Organizujemy odprawy celne i możemy dopilnować wszystkich dokumentów. Jak widzicie, import z Chin nie jest taki łatwy jak zakupy na Allegro, klikam, płacę i czekam aż kurier przywiezie. Zachowajcie ostrożność! Unikanie podatków i ceł może się źle skończyć, nie pomogą tłumaczenie "bo ja nie wiedziałem", "bo to Chińczyk tak wysłał".

 

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl