PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Małe transakcje w Chinach - większe ryzyko oszustwa

Kategoria: jak bezpiecznie importować z Chin

 

Wielu polskich początkujących importerów wyszukuje dostawców w Chinach na własną rękę. Niestety bardzo często kierują się tylko najniższą ceną dostępnych produktów. Zapominają też o podstawowych zasadach i podejmują ryzyko importu podróbek lub markowych produktów o bardzo niskich cenach. Chińscy dostawcy oferują podróbki, zamienniki lub zamierzają wysłać coś zupełnie innego. Taki import wydaje się bardzo uproszczony, płatność 100% do Chin, towar gotowy 'od ręki', wysyłka kurierem lub pocztą (bardzo atrakcyjny koszt wysyłki), zero formalności, żadnych faktur, żadnych odpraw celnych czy podatków. Niestety wiele osób tak właśnie postrzega import z Chin, teoretycznie wydaje się to proste, w rzeczywistości będzie to nielegalne działanie lub po prostu oszustwo.

Najczęściej transakcje tego typu dotyczą elektroniki, nowych technologii, telekomunikacji, czyli tabletów, markowych telefonów, konsol i wszelkiego rodzaju akcesoriów, gadżetów elektronicznych. Oszuści bazują często na popularności danego produktu, kiedyś były to mp3/mp4, obecnie tablety, smartfony czy drony.

Scenariusz jest zwykle podobny. Chiński dostawca oferuje produkt, którego wcale nie ma, pewnie dlatego daje najniższe ceny, szybki czas realizacji, brak jakichkolwiek formalności, a przelew zaakceptuje na prywatne konto, płatność PayPal lub Western Union. Podstawą całej transakcji jest strona internetowa dostawcy w Chinach. Problem w tym, że często to są po prostu fikcyjne firmy, fikcyjne nazwy, zmyślone adresy, a nawet nieprawidłowe numery telefonów. Po otrzymaniu depozytu lub pełnej wpłaty kontakt się urywa. Inny scenariusz to wysyłka produktów niezgodnych z zamówieniem o małej wartości. Tutaj możliwości oszustw jest wiele: zamiast systemu w języku polskim otrzymujemy system w języku chińskim, zamiast nowych smartfonów otrzymujemy zużyte telefony komórkowe, zamiast butów Nike otrzymujemy buty Nikke itd. Pomysłowość jest różna. Coraz częściej chińskie urzędy celne starają się weryfikować zawartość paczek wysyłanych za granicę, szczególnie walczą z podróbkami, niebezpiecznymi towarami, ale nadal dostawcy mogą wysyłać niewłaściwe produkty posługując się sfałszowanymi dokumentami. W przypadku wysyłki paczki pocztowej mogą po prostu napisać "odzież, upominki", nie muszą nawet podawać żadnego realnego adresu swojej firmy (o ile w ogóle istnieje) i nie muszą dołączać żadnych faktur. Problem w tym, że za niewłaściwy towar, podróbki lub brak dokumentów handlowych odpowiada odbiorca towaru/importer przed polskim Urzędem Celnym.

Jeśli chodzi o elektronikę to najsławniejszym centrum handlu jest oczywiście sławny market w Shenzhen (widoczny na zdjęciu) - kompleks kilku budynków, wieżowców. Znajdują się tam sklepy firmowe producentów, hurtownie, sklepy detaliczne, agenci, pośrednicy. Zdarza się, że osoba mówiąca po angielsku zajmuje się zakupem urządzeń od innych podmiotów i ich eksportem do Polski na przykład. Wiadomo, że pokusa oszustwa jest duża, bo w zasadzie niczego nie ryzykuje. Przy małej transakcji na kilkaset, kilka tysięcy dolarów jest praktycznie bezpieczny i nietykalny. Raczej nikt nie będzie leciał do Chin, aby odnaleźć oszusta, a żaden urząd ani po stronie polskiej ani po stronie chińskiej nie będzie się zajmował takimi problemami.

Dlatego też sugerujemy zawsze sprawdzić firmę w Chinach lub Hong Kongu. Oferujemy takie usługi - nie jest to wielki koszt, ale zdecydowanie większe bezpieczeństwo transakcji. Poza tym wiemy z kim mamy do czynienia, kto jest właścicielem firmy (chińskie imię i nazwisko), jaki jest adres zarejestrowanej firmy, jaki ma kapitał i w jakich branżach działa. Musimy pamiętać, że właśnie te najkorzystniejsze oferty wiążą się często z największym ryzykiem.

 

import z Chin

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl