PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Nie warto zaniżać wartości towarów z Chin

Kategoria: import z Chin - zasady i przepisy

 

Zdarza się, że dostawcy z Chin chcą robić importerom 'niedźwiedzią przysługę' i pytają, jaką wartość towaru wpisać na fakturze. Oczywiście jest to nielegalne i odradzamy tego typu rozwiązań! Należy posługiwać się realną wartością towaru. Bywa, że Chińczycy bez pytania po prostu wpisują inną wartość, zamówiliśmy towar za 3500 USD, a oni wpisują 600 USD. W ten sposób są pewni, że robią nam wielką przysługę, bo przykładowo 10% cła z 3500 USD a 10% cła z 600 USD to jednak inna kwota. Oczywiście do wyliczenia cła uwzględnia się jeszcze koszty transportu.

Nie warto zgadzać się na takie rozwiązania z dwóch powodów. Po pierwsze jest to nielegalne i narażamy się na karę z Urzędu Celnego. Celnicy mogą podważyć wartość. Nie chodzi tutaj tylko o moment dopuszczenia towaru do obrotu w Unii Europejskiej, ale także o późniejsze kontrole. Może się zdarzyć, że nawet po 2-3 latach otrzymamy pismo z Urzędu Celnego, w którym dowiemy się, że dany towar nie podlega stawce 2,7% a na przykład 6% lub miał niewłaściwą wartość. Należy uiścić różnicę w stawce, a także zapłacić odsetki. Drugi powód to oczywiście kwestia księgowa. Skoro wydaliśmy na towar 3500 USD to właśnie takie były nasze koszty zakupu, akceptując fakturę na 600 USD tak naprawdę nie mamy pokrycia w dokumentach dla 2900 USD. Może to się wiązać z kolejnymi problemami tym razem z Urzędem Skarbowym, który może zażądać potwierdzenia płatności, żeby zweryfikować realne kwoty przelewów do Chin.

Przy małych przesyłkach zdarza się również, że to agent wysyłający kurierem towar zaniża wartość na dokumentach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ułatwić sobie odprawę eksportową po stronie chińskiej. W Chinach prawo jest oczywiście restrykcyjne, na niektóre towary także jest większe cło wywozowe, są jakieś obostrzenia, limity itd. Tym samym dostawcy próbują złamać prawo i zaniżać wartość towaru lub zmieniać jego opis. Zdecydowanie odradzamy takich praktyk!

 

import z Chin

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl