PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Poziom języka angielskiego w Chinach - problemy z komunikacją

Kategoria: praktyczne porady w imporcie z Chin

 

Nie możemy uogólniać, ale jednak bardzo często polscy klienci mają problem z porozumieniem się z chińskimi dostawcami. O ile wymiana emaili przebiega w miarę dobrze, to w czasie rozmów telefonicznych czy spotkań twarzą w twarz pojawiają się problemy językowe. W zasadzie trudno tutaj kogokolwiek winić. W Chinach bardzo często chińscy nauczyciele języka angielskiego sami nie potrafili płynnie mówić i jakby się wstydzili nauki wymowy. Dlatego teraz całe rzesze Chińczyków potrafią doskonale pisać po angielsku, znają gramatykę, ale nie potrafią przeczytać tego co napisali. Łatwiej mieli ci, których uczyli obcokrajowcy z USA, Anglii, Kanady czy Australii. Polacy często nie są też 'osłuchani' z chińską wersją angielskiego (żartobliwie nazywa się to chinglish). Kolejną barierą jest znajomość branży, technicznych określeń. Nowy pracownik działu eksportu w Chinach lub też zwykły tłumacz/tłumaczka wynajęta na targi nie poradzi sobie z określeniami typu filtr, przepustowość, przetwornik itd. Powoduje to wiele problemów, a brak zrozumienia potęguje tylko frustrację obu stron. Polski klient dzwoni z pilnym pytaniem, zmianą zamówienia, czy z ustaleniami dotyczącymi transportu i osoba, które do tej pory świetnie odpisywała na emaile milczy lub odpowiada tylko 'OK, OK, yes I know', nie wiedząc dokładnie czego dotyczy problem. Poza tym przez pracownika firmy nie da się często dotrzeć do właściciela fabryki (który przykładowo mówi tylko po chińsku), z którym warto byłoby omówić już po chińsku szczegóły współpracy czy wyjaśnić problemy jakościowe. Z doświadczenia wiemy, że brak porozumienia i bariery językowe (nawet jeśli teoretycznie obie strony mówią po angielsku) doprowadza do wielu poważnych błędów: błędy w dokumentach, opóźnienia produkcji, brak określonych zmian, problemy z pakowaniem towaru czy nawet oszustwa. Warto unikać takich sytuacji i mieć pewność, że rozumiemy się z naszym chińskim dostawcą w100%.

 

import z Chin

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl