Realna pomoc

pomoc w imporcie z Chin - trudne sytuajce

Często dzwonią do nas klienci z Polski, którzy zostali oszukani, już po fakcie. Wielu polskich importerów nie ma doświadczenia w handlu z Chinami, wielu podejmuje ogromne ryzyko i nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Często traktują taki import na zasadzie współpracy z Europą, z Niemcami, Włochami... Zakładają z góry, że wszystko się uda, że wybrali wiarygodnego dostawcę, że zawsze mają szczęście w interesach. Realia chińskie są jednak inne, nie odnoszą się w ogóle do zasad biznesowych panujących w Europie!

Brak odpowiedzialności, kiepska znajomość angielskiego to cecha wielu dostawców w Chinach.

Oczywiście staramy się pomóc wszystkim importerom, którzy zwrócą się do nas. Niestety czasami jest za późno! Dlatego przestrzegamy Państwa przed ryzykiem współpracy z Chinami. Na pewno warto nam zaufać, zlecić nam sprawdzenie firmy, czy po prostu wyszukać wartościowego dostawcę, zweryfikować stan zamówienia. Jest to lepsze rozwiązanie niż szukanie oszustów w Kraju Środka, wynajmowanie prawników, marnowanie pieniędzy na telefony / faksy, marnowanie czasu i zdrowia.

Przytoczymy kilka przykładów, które znamy głównie z mediów, z fora internetowego, z opowieści niektórych dostawców w Chinach, czy z doświadczenia ludzi, którzy skontaktowali się z nami, aby uzyskać pomoc.

Często bywa tak, że Chińczycy zmieniają pracę. Telefony milczą, dana osoba nie przekazuje nikomu kontaktów z klientem, odchodzi do nowej firmy i próbuje ukraść klienta. Często zabiera próbki towaru, aby je łatwo przygotować w nowej firmie. Znamy przypadek, gdy sprzedawca zniknął z firmy, ale zachował firmowy numer telefonu komórkowego i adres email, dzięki temu oszukał jeszcze starych klientów.

Inny ryzykowny przypadek to podział lub zmiana nazwy/marki firmy w Chinach. Zdarza się, że współwłaściele mają różne poglądy, decydują się na podział firmy. Pojawiają się wtedy problemy z nazwą, logo, domenami, kontami bankowymi. Klient w Polsce może na tym bardzo ucierpieć, albo nie będzie nawet wiedział z kim tak naprawdę współpracuje.

Wielu importerów z Polski polega jedynie na internecie. Odnajdują piękne strony internetowe, hurtownie w Chinach, sklepy internetowe, bogate oferty towaru i super niskie ceny. Oczywiście klient jest zachwycony taką szansą! Szybko okazuje się jednak, że ma do czynienia nie z firmą w Chinach, ale osobą, która zleciła komuś budowę strony www i nie ma zarejestrowanej żadnej firmy. Kontakt może się urwać, jak tylko klient wyśle pieniądze przez WesternUnion czy system PayPal. W innym przypadku może otrzymać towar, ale co z dokumentami? Zdarza się też, że są to podróbki i zatrzyma je Urząd Celny.

Problem z dokumentami? Chińczycy zbytnio się tym nie przejmują!

W niektórych przypadkach fabryka wysyła towar, ale znika z rynku, bo bankrutuje. O ile mamy szansę otrzymać towar z ostatniego zamówienia, co z dokumentami i odprawą celną? Często pracownicy po prostu znikają z takiej firmy, nawet jeśli odpowiadają na telefony i emaile, nie są w stanie nic zrobić, bo nie ma już pieczątek firmy, nie istnieje księgowość, a właściciel zniknął bez wieści.

Bardzo typowym problemem jest zwykły brak odpowiedzialności. Chińczycy interesują się zamówieniem z Polski do czasu aż otrzymają 100% płatność. Później nie interesuje ich za bardzo kontakt ze spedycją, opóźniają wysyłkę towaru, nie dbają o rzetelne magazynowanie, nie odpisują na emaile i nie bardzo zależy im na rozmowach telefonicznych. Jeśli zdarzy się błąd w dokumentach trudno im to w ogóle pojąć, nie przywiązują uwagi do danych na fakturze, nie chcą wysyłać oryginalnych dokumentów.

Niestety bywa też, że mamy do czynienia z kłamliwym producentem, który wysyła nam na przykład skany podrobionego CE. Zwykle taki dostawca z Chin obraża się bardzo szybko, gdy coś podejrzewamy, zadajemy zbyt wiele pytań, oczekujemy wielu wyjaśnień i chcemy poznać wszystkie szczegóły danego towaru lub procesu produkcji. Jest to taki import kombinowany, Chińczycy podchodzą do tego na zasadzie - że może się uda! Niestety zwykle się nie udaje, a konsekwencje ponosi klient w Polsce.

To tylko kilka przykładów, które ukazują, jak trudna jest współpraca z dostawcą z Kraju Środka. Sugerujemy nie ryzykować i polegać na naszej pomocy i naszym doświadczeniu.

Warto wiedzieć, co jest w środku

Warto wiedzieć, co jest w środku

Załadunek kolejnego kontenera

Załadunek kolejnego kontenera

Bezpieczny import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl