Kategoria: kontrole jakości w Chinach
Niestety, ale w latach 2013-2015 zaobserwowaliśmy zdecydowany wzrost ilości oszustw w handlu międzynarodowym w Chinach. W Kraju Środka przepisy dotyczące zakładania firm, spółek stały się bardziej liberalne. Chiny tolerują różnego rodzaju firmy z obcym kapitałem, zarejestrowane na przykład na Wyspach Marshalla. Praktycznie firma jest chińska, istnieje chiński właściciel, ma nawet chińskie konto bankowe - ale oficjalnie jest zarejestrowana poza Chinami. Wiele takich firm działa legalnie, ale coraz więcej wykorzystuje takie rozwiązania do oszustw na skalę międzynarodową.
Pozornie takie firmy wyglądają wiarygodnie: mają adresy w Chinach, mają telefony, profesjonalne strony www, a ich wpisy widnieją na wielu portalach B2B takich jak Alibaba, Made-in-China, EC21, Trade.gov.cn czy ECPlaza. Pozornie wszystko wygląda dobrze, dlatego łatwiej dać się oszukać. Najgorsze jest to, że odzyskiwanie wpłaconych pieniędzy czy zwykłe zgłoszenie przestępstwa jest w Chinach bardzo utrudnione, a policja zazwyczaj bagatelizuje takie sprawy. Jedynym rozwiązaniem jest pomoc chińskiego prawnika - oczywiście wynik działań zależy od skuteczności i doświadczenia tego prawnika, a także od losów oszusta (czy na przykład przelewa pieniądze na inne konta prywatne, czy dokonuje regularnych oszustw itp.). Na pewno nikomu nie życzymy takiej sytuacji i sugerujemy proste rozwiązanie - weryfikacja dokumentów chińskiej firmy połączona z kontrolą jakości towaru przed wysyłką.
Oferujemy NAJTANIEJ NA POLSKIM RYNKU weryfikację legalności chińskiego dostawcy. W ramach takiego sprawdzenia porównujemy dane z licencji biznesowej z rzeczywistymi danymi zarejestrowanymi w chińskim urzędzie. Sprawdzamy kto jest formalnie właścicielem firmy, jaki jest kapitał zakładowy, jakie są adresy rejestracji i wykonywania działalności, jaką branżą dana firma oficjalnie się zajmuje, od kiedy istnieje i do kiedy ważny jest ich certyfikat. Dodatkowo sprawdzamy licencję eksportową, jeśli firma taką posiada, a jeśli nie dowiadujemy się, w jaki sposób realizuje eksport z Chin. W ramach weryfikacji dokumentów sprawdzamy też kontakt z firmą, dzwonimy do nich i pytamy o daną osobę zajmującą się handlem międzynarodowym. Sprawdzamy telefony stacjonarne i komórkowe. Dodatkowo sprawdzamy historię domeny i strony internetowej: na kogo jest zarejestrowana, czy jest oficjalnie dodana do państwowego spisu stron internetowych, na jakim serwerze się znajduje, czy jest powiązana z innymi domenami. Przeglądamy także wpisy na temat firmy w portalach B2B, zwracamy szczególną uwagę na to, czy występują tam inne numery telefonów, inne nazwiska osób kontaktowych, inne adresy. W miarę możliwości sprawdzamy, czy firma nie jest zgłoszona już na jakiejś biznesowej 'czarnej-liście'. Wymieniamy kilka emaili z chińskim dostawcą i sprawdzamy ich adres IP, skąd wysyłają emaile i czy w ciągu kilku dni adres IP jest ten sam (obręb tego samego miasta), czy lokalizacja pokrywa się z danymi firmy. Jesteśmy bardzo wyczuleni na wszystkie podejrzane informacje, wiemy kiedy ostrzec klienta i na początku zakładamy po prostu, że mamy do czynienia z oszustem, nasze zaufanie jest bardzo ograniczone i weryfikujemy wszystkie dane. Obowiązkowo sprawdzamy też informacje o koncie bankowym. Na koniec opisujemy w kilku zdaniach sytuację w danej firmie, prezentujemy naszą opinię i uwagi dotyczące adresów, dokumentów itp. Całe sprawdzenie trwa około 4-6 dni i daje pewność, że mamy do czynienia z legalną firmą w Chinach. Nasza przewaga polega na tym, że zajmujemy się importem z Chin od 2004 roku i mamy ogromne doświadczenie - zależnie od rodzaju towaru możemy nawet określić w jakim rejonie powinien być dostawca, a po adresach potrafimy wywnioskować czy może tam być fabryka, czy tylko biuro. Polegamy na naszej intuicji i doświadczeniu.
Wielu dostawców z Chin informuje nas o tym, że jakaś osoba zmieniła pracę i może się nadal kontaktować z tego samego numeru telefonu i adresu email. Nie trudno domyślić się, że taka osoba może podać inne konto i zażyczyć sobie zapłaty za towar, którego nie jest w stanie zorganizować. W roku 2014 dostaliśmy kilka emaili informujących o włamaniach hakerów lub utracie hasła do poczty. Wówczas cyber-przestępcy przejmują dane kontaktowe klientów z całego świata i rozsyłają im nieprawdziwe informacje o nowym koncie bankowym, mają dostęp do wielu dokumentów, załączników, mogą z łatwością zdobyć zaufanie klientów. Jak widzimy powodów do niepokoju jest coraz więcej i zdarza się teraz, że weryfikujemy dostawców, których znamy już od jakiegoś czasu, lepiej jednak dmuchać na zimne.
Warto dokonać pełnego sprawdzenia chińskiego dostawcy, nie jest to duży wydatek w stosunku do pieniędzy jakie przelewamy za zamówienie do Chin. W przypadku późniejszych problemów dodatkowy koszt prawnika w Chinach wynosi zwykle od 5% do 10% utraconej kwoty i nie mamy w ogóle pewności, czy i ile pieniędzy odzyskamy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, aby bezpiecznie importować z Chin i nie wysyłać pieniędzy na nieznane konta bankowe.
COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU
BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!
<<< powrót do spisu tematów
Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com ∴ Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl