Kategoria: jak bezpiecznie importować z Chin
Większość dostawców w Chinach oferuje ceny FOB, czyli cenę towaru, która uwzględnia koszty dostawy do portu w Chinach, oclenie eksportowe po stronie chińskiej, a także wszelkie formalności i opłaty za dokumentację. Czasami również cenę EXW, co oznacza, że klient musi odebrać towaru z magazynu/fabryki na własny koszt.
Niektórzy oferują także cenę CIF, dotyczy to najczęściej chemii, materiałów budowlanych, półproduktów, granulatów, nawozów, a także niektórych produktów spożywczych. Oznacza to, że dostawca ponosi koszty całego transportu po stronie chińskiej, a także frachtu morskiego aż do portu docelowego np. w Hamburgu lub w Gdyni. Najczęściej ceny CIF są korzystniejsze od FOB dlatego, że dostawcy stale współpracują z armatorami i mają lepsze stawki. W przypadku takich wyrobów importowanych na dużą skalę mają też wiele dostaw do tych samych portów i mogą jednocześnie wysyłać kilka lub kilkanaście kontenerów do danego portu.
W przypadku ceny CIF musimy jednak zachować ostrożność, bo to dostawca wybiera firmę transportową. Tym samym mogą się tutaj pojawić jakieś rozbieżności czy błędy w dokumentach transportowych. Każda zmiana B/L to niestety dodatkowe pieniądze. Najczęściej przy cenie CIF dostawcy wystawiają oryginalne B/L co oznacza, że do odbioru towaru potrzebujemy ten dokument. Jeśli mamy do czynienia z nieuczciwym dostawcą z Chin może on po prostu nie przekazać nam oryginalnego dokumentu, jeśli otrzyma już pełną płatność. Szczególnie w przypadku produktów chemicznych istnieje ryzyko oszustwa, mogą załadować kontener piaskiem, solą lub innym tanim kruszywem. Najważniejsze, żeby zgadzała się waga i forma opakowania np. worki, beczki itp. W przypadku dostawy na warunkach CIF mogą współpracować z agentem, który będzie ich partnerem w procedurze oszustwa. Nie mamy wtedy wpływu na to, kiedy i gdzie ładowany jest kontener. Oszuści mogą na własną rękę dostarczyć towar do jakiegoś magazynu i tam go przeładować, żeby nie udostępniać rzeczywistych danych i adresów. Najgorsze jeśli za transport zapłacą też gotówką, a oryginalne dokumenty odbiorą osobiście lub wyślą kogoś po nie do biura armatora. Brzmi to surrealistycznie, ale jeśli w grę wchodzi kilkadziesiąt tysięcy dolarów chiński oszust może zadać sobie trochę trudu, żeby zacierać swoje ślady.
Jedynym zabezpieczeniem dla importera jest skorzystanie z zabezpieczeń bankowych typu akredytywa czy D/P. Warto też zlecić kontrolę jakości towaru - najlepiej w momencie załadunku. Nasz inspektor może być obecny przy załadunku kontenera, aż do momentu założenia plomb i wyjazdu ciężarówki z fabryki, magazynu. Czasami warto ponieść niewielki koszt dodatkowy, ale mieć pewność, że importujemy właściwy towar od wiarygodnego dostawcy.
COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU
BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!
<<< powrót do spisu tematów
Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com ∴ Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl