PORADNIK - IMPORT Z CHIN

Poradnik - jak importować z Chin

import z Chin: co imporotwać, jak bezpiecznie importować

<<< powrót do spisu tematów

 

Warunki dostawy w Chinach - różnica FOB a EXW

Kategoria: transport z Chin

 

Istnieje wiele stron internetowych i publikacji na temat warunków dostaw incoterms FOB, EXW i innych. Nie chcemy powielać tych informacji, chcemy tylko wyjaśnić podstawowe znaczenie warunków dostaw w Chinach. Opiszemy także, jak wygląda praktyczny aspekt i różnice między ceną EXW a FOB.

Wielu importerów zbyt pochopnie zachwyca się ceną chińskiego dostawcy. Warto jednak sprawdzić, czy określił on warunki dostaw i czy są one dla nas korzystne.

FOB - oznacza Free On Board, czyli bezpłatna dostawa do burty statku. W praktyce to chiński dostawca pokrywa koszty transportu od siebie z firmy/fabryki czy magazynu do portu w Chinach. Istnieje kilka możliwości, o których importer nie wie i nie musi wiedzeć. Producent może na przykład załadować ten towar na własną ciężarówkę lub zlecić to zaprzyjaźnionej spedycji w Chinach. Towar może jechać jako transport dedykowany lub być połączony z innym towarem. Teoretycznie dostarcza towar na statek, ale najczęściej po prostu do magazynu portowego lub magazynu wskazanego przez spedycję, która realizuje transport morski lub lotniczy. Oczywiście w przypadku warunków FOB ponosi też koszta związane z dokumentacją eksportową, przygotowaniem towaru, pakowaniem i odprawą po stronie chińskiej. Inne rozwiązanie może polegać na tym, że to właśnie spedycja, które realizuje transport morski odbierze towar z fabryki i na koszt chińskiego producenta zajmie się transportem drogowym i wszelkimi formalnościami. Nadal to producent w Chinach ponosi koszta w Kraju Środka, a importer płaci za fracht morski i ubezpieczenie we własnym zakresie.

EXW - Ex-work oznacza, że towar jest do odbioru w fabryce/magazynie producenta. W takiej sytuacji to importer ponosi wszystkie koszta związane z transportem towaru, czyli: odbiór, załadunek, transport drogowy do portu, przygotowanie towaru do wysyłki, dokumenty eksportowe, formalności i odprawa celna. Pokrywa również koszta frachtu morskiego. Cena EXW jest zwykle niekorzystna, bo dodatkowy koszt wyniesie od 200 USD nawet do 700 USD zależnie od wielkości, wagi i specyfikacji towaru. Dodatkowo mogą pojawić się trudności formalne związane z dokumentacją, wymogami bezpieczeństwa, oznaczeniami itp. Chiński producent po prostu nie musi się tym martwić, bo poza jego fabryką nie ponosi już żadnej odpowiedzialności za towar i sposoby eksportu tego ładunku z Chin. Z drugiej strony cena EXW jest po prostu niższa od ceny FOB i jeśli importer ma sprawdzoną spedycję lub łączy towar od innych dostawców nadal może to być korzystniejsze rozwiązanie.

Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych kombinacji, możliwości łączenia towarów EXW i FOB, dowożenia towarów, łączenia ładunków od kilku dostawców w jednej firmie itd. Oczywiście możemy zająć się kompleksowo takimi transportami.

 

import z Chin

 

COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!

 

<<< powrót do spisu tematów

Import z Chin, transport z Chin, kontrole jakości w Chinach.

Skontaktuj się z nami!

Import z Chin - kontakt z JCC Int. Trade:

Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com    ∴  Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl